Winter Toto Shoes Ladies Printed Shoes Short Boots for Ladies 6cm Slope Heel Shoes Women’s Boots Skirt Boots Matte Leather Woman Shoes
Price range: $ 99 through $ 107
Winter Toto Shoes, Ladies Printed Shoes, Short Boots for Ladies, 6cm Slope Heel Shoes, Women’s Boots, Skirt Boots Matte Leather Woman Shoes
Winter Toto Shoes, Ladies Printed Shoes, Short Boots for Ladies, 6cm Slope Heel Shoes, Women’s Boots, Skirt Boots Matte Leather Woman Shoes

Item Description:
1inch=2.54cm 1cm=0.39inch
Size 35 =Â suitable 22-22.5 cm Foot length
Size 36 = suitable 22.5-23 cm Foot length
Size 37 = suitable 23-23.5 cm Foot length
Size 38 = suitable 23.5-24 cm Foot length
Size 39 =Â suitable 24-24.5 cm Foot length
Size 40 =Â suitable 24.5-25 cm Foot length
Size 41 = suitable 25-25.5 cm Foot length
Size 42 =Â suitable 25.5-26 cm Foot length
Size 43Â =Â suitable 26-26.5 cm Foot length
Size 44Â =Â suitable 26.5-27Â cm Foot length
Size 45Â = suitable 27-27.5 cm Foot length
Heel height: about 6cm
Boot height:about 23cm
Boot circumference:about 30cm
(The latitude data measured for shoes with size 36 above are taken as reference.)
The above sizes are manually measured, with a tolerance of 0.5cm








































| Weight | 20 g |
|---|---|
| Dimensions | 10 cm |
| Brand Name | SLSHLYJ |
| Lining Material | Felt |
| Boot Type | WESTERN |
| Shaft Material | Microfiber |
| With or install Professional accessories | None |
| Upper coverage | Above the ankle but not to the knee |
| Department Name | Adult |
| Outsole Material | Rubber |
| Upper Material | Microfiber |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Origin | Mainland China |
| CN | Sichuan |
| Season | Winter |
| Insole Material | Bonded Leather |
| Upper fixing method | sticking |
| Heel Type | Square Heel |
| Whether waterproof | No |
| Whether with metal toe cap | No |
| Gender | Women |
| Boot Height | Ankle |
| Item Type | BOOTS |
| Fashion Element | TOTEM |
| Toe Shape | Pointed Toe |
| Heel Height | High (5CM – 8CM) |
| With Platforms | No |
| Style | ROME |
| is_handmade | Yes |
| Pattern Type | PATCHWORK |
| Fit | True to Size |
| Closure Type | Slip-On |
| Help surface material | PU |
| Color classification | Dark brown, beige, black,silver |
| size | 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 |
| Heel high | Medium Heel (3-5cm) |
| Bottom style | square heel |
| pop element | Embroidery/embroidery |
| Closure mode | One pedal |
| Boot surface material | PU |
| Boot name | Western Boots |







Reviews
There are no reviews yet.